Mi számít sikernek a terápiában?
Gyakran tesszük fel a kérdést: mi számít sikernek?
Az, amit mi, segítők annak tartunk, vagy amit a klienseink annak tartanak, vagy valami egészen más?
Első beszélgetés
Sok pár érkezik azzal tanácsadásba, hogy kommunikációs problémáik vannak, mert nem értik egymást, nem hallják jól egymást. Az ő céljuk rendszerint a jobb párkapcsolati kommunikáció elérése. A közös munka során azonban korábban meg nem fogalmazott gondolatok, ki nem mondott és mutatott érzelmek kerülhetnek felszínre, mely által jobban értik önmagukat és a másikat, kíváncsivá és nyitottá válnak a másikra. A megértést segítik a hozott minták, múltbeli történetek megismerése is. És máris fejlődésnél, ha úgy akarjuk mondani, sikernél tartunk, hiszen ez a viszonyulás hozhatja a valódi változást két ember kapcsolatában.
A harmadik fél
A kapcsolat talán legnehezebb és legfájóbb történése, amikor egyik (vagy mindkét) fél egy harmadik személyt von be a kapcsolatba. A nagy indulatok, fájdalmak, meg nem értettség nehéz érzései ilyenkor erőteljesebben jelennek meg, amelyekkel foglalkozni kell. Sokszor azonban ez a lépés a legnehezebb az érintett párnak, hiszen a harag, a megbántottság, a bűntudat nagy teherként tud a felekre ránehezedni. A párterápia végkimenetele is többféle lehet.
Volt olyan párunk, akik a közös munka és az elfogadó és megértő viszonyulásban feldolgozott fájdalmaik hatására rájöttek arra, hol jöhetett létre a köztük lévő távolság, kinek mi a felelőssége ebben és további munkával ezt a szakadékot új, vagy régről újra felidézett párkapcsolati működéssel tudták csökkenteni. Akadt olyan pár is, akik terápiájuk végére ki tudták mondani, hogy más irányba tartanak, más céljaik vannak és békében tudták azt mondani, hogy külön szeretnék folytatni.
Ha két ember új válaszokat talál saját belső kérdéseire, az egyéni fejlődés, egyéni siker.
A munka eredményt hoz
A párterápia során sokszor párhuzamosan zajlik egyfajta egyéni belső és kölcsönhatásban működő, közös munka a párunkkal. A munka pedig, amit a pár végez, rendszerint eredményt hoz.
A terápiás folyamatban nincsenek varázsütések, érzelembogyók, személyiségcserék vagy emléktörlések.
Ehelyett a hozzánk érkezők által hozott, egyedi, speciális nehézségekkel, adott pár, adott ember, adott érzelmeivel, történeteivel, szükségleteivel, vágyaival foglalkozunk, ami millióféle eredményt és sikert hozhat, ahogy mi is milliófélék vagyunk. És ebben pont ez a szép.