Védőoltás válás ellen

Védőoltás válás ellen?

[av_social_share title=’Bejegyzés megosztása’ style=” buttons=” share_facebook=” share_twitter=” share_pinterest=” share_gplus=” share_reddit=” share_linkedin=” share_tumblr=” share_vk=” share_mail=”][/av_social_share] [av_textblock size=” font_color=” color=”]

Elgondolkodtam, hogy mennyi testi betegség kivédésére kapunk gyengített vírust, hogy az igazi betegséget elkerüljük. Mi lenne, ha a lelki bajok ellen is lenne védőoltás, miben kéne annak megtestesülnie?

Egy kínai közmondás szerint az egyik nemzedék ülteti a fákat, a másik pedig élvezi az árnyékot. Vajon miféle biztonságot nyújtó árnyékot ad a mi nemzedékünk a következőnek, ha az első házasságok 40-50%-a, a második házasságok 70-80%-a válással végződik; és ha a gyermekeink azt látják nem olyan fontosak, hogy időt is szánnánk rájuk?

  1. Az első védőoltást az anyának kellene adnia azzal, hogy a legnagyobb szeretetben, testi közelségben tartja kisbabáját, úgy hogy minden szükséglete kielégülést nyerjen. Így megkapja a gyermek a bizonytalanság elleni védőoltást, ami megalapozza a gyermek önbizalmát és más emberekhez fűződő szeretetkapcsolatát.
  2. A későbbiekben is mindvégig éreznie kell a gyermeknek a szülők szeretetét, de már teret kell hagyni önállósulási törekvéseinek. Az önbizalom továbbfejlődését, az értékesség érzését: az önálló tapasztalatok szerzésének lehetősége és az őszinte dicséret védőoltása segíti elő. A dicséret- mint szülői védőoltás- segíteni fog a gyermeknek abban, hogy méltatlan kapcsolatot -amiben megalázzák, ahol erőszak áldozata- ne fogadjon el felnőtt korában. „Az értékes vagyok, velem így senki nem bánhat” -tudatát adja ez az oltás. Az a gyermek, aki a szülők részéről hidegséget él meg, jobban vonzza az ilyen embereket a párkapcsolatában is, mivel ez a minta sajnos ismerős számára gyermekkorból.
  3. A gyermekeknek további védőoltások: a közös játék, a mese, a beszélgetés, az őszinte érdeklődés személyisége iránt. Naponta üljünk le gyermekünk ágyára, „az Ő szintjére”, egy magasságba vele, azonosuljunk korosztályával és annak problémáival, emlékezzünk vissza, hogy bennünk milyen érzések kavarogtak ennyi idősen, és figyelmesen hallgassuk meg őt!
    A szülők a gyermek szélsőséges érzésekkel teli korszakaiban azzal segíthetik helyes lelki fejlődését védőoltásként, ha kibírják rapszodikus viselkedését és érzelmileg változatlanul rendelkezésre állnak.
  4. Nagyon fontos a gyermek számára minden korban az állandóság védőoltása, azaz a nyugodt, kiegyensúlyozott légkörben, folyamatos szeretet-kapcsolat a szülőkkel. A legnagyobb biztonságot egy meleg családi fészek nyújtja, melyben a gyermekek a szülők egymás iránti szeretetét tapasztalják. Ez a legtöbb, amit adhatunk gyermekeinknek.

A lelki egészség feltétele tehát, hogy a gyermek egy érzelmi biztonságot adó kapcsolatban értékesnek élje meg önmagát. Amelyik gyermek a szüleitől ezeket a védőoltásokat nem kapja meg: csalódik a szülőkben, az első szoros kapcsolatában, a világot hajlamos jó és rossz részre hasítani és önértékelése bizonytalan lesz. Péter is ezt élte meg. Úgy érezte hosszú éveken keresztül, hogy nem tudja feleségül venni Juditot, három gyermeke anyját, mert szorongással töltötte el, hogy édesapja 4 éves korában elhagyta őket. Nem bízott saját magában, hogy képes a családjával maradni a házasságkötést követően is, így Juditnak fájdalmasan , de kellett mondania ennek a vágyának megvalósulásáról mindaddig, amíg Péter ezt a gyermekkori élményt fel nem dolgozta és ezáltal félelmét le nem győzte.

H. Hartmann szerint az ember személyiségét meghatározza az érzések, képzetek, emlékképek, elképzelések összessége. A személyiség az őt ért hatások következtében állandóan változik, vagyis nem mindegy milyen hatások érik gyermekeinket. Érdemes megnézni a Youtube-sztárok videóit, hogy ma, anyáknapján miért (milyen „szülői hatásokért”) mondanak köszönetet.
A válás elleni első védőoltásokat a szülők adhatják meg a gyermekkorban. A Bibliát idézve „Neveld a gyermeket a neki megfelelő módon, még ha megöregszik, akkor sem tér el attól.”

[/av_textblock]
Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *