Nem mindenkinek ugyanazt jelenti ez a szó. Van akinek a félelemmel kapcsolódik össze, egy felette álló személyhez kötődik, aki előtt nem lehet őszinte, mert kényszert érez, hogy ennek a személynek megfeleljen. A tisztelet ugyanakkor lehet nagyrabecsülés, mely egy személy iránti rajongással, szeretettel van átszőve. Erre a második fajta tiszteletre lenne szükségünk mindannyiunknak.
Ha egy párkapcsolatban hiányzik a másik nagyrabecsülése, szeretete és a mindennapokban nem juttatják egymás iránti tiszteletüket kifejezésre, elkezd romlásnak indulni.
Ha a tisztelet kifejezésének hiánya mellé még tiszteletlenség is társul (a másik személyiségét romboló kritikák, megvetés, gúny, a másik lealacsonyítása, netán szavakkal, vagy tettekkel való megalázása, vagy elzárkózás, azaz a házasságon belül felhúzzák a„berlini nagyfalat”, amin keresztül a másik hangja nem hatolhat át ), ez a kapcsolat végét jelzi, nem sok remény van az újraélesztésére, ezt bizonyítják Dr. John Gottmann amerikai pszichológus kutatásai is.
Ilyenkor már a terápia és a tanácsok sem segíthetnek, mert a két ember olyan messzire került egymástól érzelmileg, mintha a múltban velük megtörtént jó dolgok is az egymásra hányt lángok martalékává váltak volna. Ilyenkor már legalább az egyik félnél hiányzik a kapcsolatjavítási szándék, azaz már lezárta a kapcsolatot és nem kívánja a jövőben annak fenntartását.
Ezek a helyzetek olyanok, amikor már a terapeuta nem tud segíteni, „hiszen végstádiumban került a beteg az orvoshoz”. Ezért van szükség a kapcsolatokban az érzelmek mellett a tudatosságra is, hogy már a problémák kezdeténél kigyulladjon a piros gomb a pár fejében, jelezve, hogy tenniük kell a kapcsolatukért, aminek része lehet, hogy szakembert keresnek fel.
Add a Comment