Saint Exupéry könyve nyomán készült A kis herceg c. animációs film. A róka jelenetét néztem, amikor rájöttem, hogy az író gyönyörűen fogalmazta meg az emberi kapcsolatok lényegét. Muszáj idéznem: “De ha megszelídítesz, szükségünk lesz egymásra. Egyetlen leszel számomra a világon. És én is egyetlen leszek a te számodra…”De ha megszelídítesz, megfényesednék tőle az életem.”Az ember csak azt ismeri meg igazán, amit megszelídít – mondta a róka. – Az emberek nem érnek rá, hogy bármit is megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak a kereskedőknél. De mivel barátkereskedők nem léteznek, az embereknek nincsenek is barátaik. Ha azt akarod, hogy barátod legyen, szelídíts meg engem.”….”Az emberek elfelejtették ezt az igazságot – mondta a róka. – Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél….”
Mi is az a „megszelidíteni”? Időt szánva, megismerni valakit annyira, hogy megbízva benne, lelkileg kigombolkozunk és ezáltal egy szövetség alakul ki közöttünk arra, hogy örökre összetartozunk és támogatjuk egymást a rosszidőkben is.
Ebben mi emberek ma nem vagyunk jók, aminek sokféle oka van: 1. Az eredeti családban elszenvedett kötődési sérüléseink, akár úgy, hogy nem azt a szeretetet kaptuk gyermekként, amire szükségünk lett volna, akár úgy, hogy a szüleink házasságának rossz mintáját láttuk.
2. A sokféle félelem.
Félelem:
1. ) a rossz döntéstől, ill. hogy dönteni kell (Lehet, hogy valami jobbról maradok le?),
2.) a függetlenség elvesztésétől ( Kontroll alá kerülök, semmit sem csinálhatok úgy, akkor, ahogy én akarom.),
3.) attól, hogy elveszi az időm a kedvenc hobbimtól, a barátaimtól, a munkámtól,
4.) az alkalmazkodástól, a kényelem elvesztésétől (pl.:az a férfi, aki még közel a 30-hoz is a szüleinél él, mert az anyukája jól főz és mos-vasal rá),
5.) attól, hogy kevesebb lesz, vagy osztoznom kell a pénzen, anyagi javakon,
6.) attól, hogy az előző párkapcsolatban sérült és ez megismétlődik, (Az, aki elveszítette a kapcsolatokba vetett bizalmát.),
7.) a felelősségtől, amit egy másik ember, ill. a család jelent. Ha egy kapcsolatban jól érezzük magunkat, de mégsem merünk elköteleződni ( pl.: mingliként külön élünk, vagy halogatjuk az esküvőt, mert attól félünk, hogy az már végleges döntés, egy egyirányú utca).
Tegyük fel az alábbi kérdéseket és őszintén válaszoljuk meg magunknak!
A. Hogyan képzeli el magát, a párját és a kapcsolatukat 5 év múlva? Ahogy elképzeli, ahhoz mit kell önnek és a párjának tenni?
B. Milyen pozitív és milyen negatív következményei lennének, ha megszakadna a kapcsolatuk?
C. Mi lenne az a legrosszabb, ami történne, ha minden így maradna?
Miközben ezeken gondolkodnak lebegjen a szemük előtt a róka titka: “…jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”
Ezek a válaszok segíteni fognak a döntésben. Ne feledjék, hogy nem az a baj, hogy vannak rossz döntéseink, hanem hogy nem döntünk. Ezzel akár évekig parkoló-pályán tartjuk az életünket és gátat állítunk a fejlődésünk elé.
Add a Comment